Zdjęcie przedstawia zimowy, nocny, górki krajobraz. W dolinie znajduje się rozświetlony schronisko Samotnia.

10 czerwca, 2024

Pożegnanie z Samotnią

Schronisko Samotnia to wyjątkowe miejsce znajdujące się w samym sercu Karkonoszy. Jest ono jednym z najstarszych schronisk turystycznych w Polsce, a jego historia sięga XVII wieku.

Od 1966 roku przez 58 lat zarządzała nim rodzina Siemaszków. Najpierw Waldemar, znany ratownik GOPR, wraz z żoną Sylwią, a po jego śmierci w 1994 roku, jego córka Magdalena. Jednak teraz, po blisko 60 latach prowadzenia, w wyniku nieprzedłużenia umowy dzierżawy, rodzina Siemaszków opuściła schronisko.

Aktualnie schroniskiem zarządza Spółka Wysoka II z Zakopanego. Przejęcie tak ważnego i kultowego miejsca jakim jest Samotnia nie obyło się bez protestów i sprzeciwu wielu ludzi, którym bliska jest turystyka jak najmniej komercyjna. Bo właśnie takiego ducha miała Samotnia – było to miejsce, w którym czuć było pasję a nie chęć wyzysku turystów w nim przebywających.

Nie wiemy jaki los czeka Samotnie, nie wiemy jakim zmianom ulegnie pod nowym gospodarzem. Pewnym jest jednak, że ulegnie przemianie, nie będzie już tym samym miejscem.

Niniejsza wystawa jest, tak jak mówi tytuł, naszym Pożegnaniem z Samotnią, jest zapisem dwóch wyjazdów fotograficznych podczas których, w czasie bardzo zmiennej pogody, powstały prezentowane dziś fotografie.

Pamiętajmy, że na powstanie fotografii, ma wpływ bardzo wiele zmiennych – światło, przysłona czy czas otwarcia migawki to te najbardziej oczywiste, jednak poza nimi są te bardziej nieuchwytne. Mam tutaj na myśli ludzi, miejsce i szczególna atmosfera, którą było bardzo wyraźnie czuć w czasie wspomnianych wyjazdów. Prezentowane zdjęcia są naszym hołdem dla atmosfery Samotni, naszym pożegnaniem z tym niepowtarzalnym miejscem bo bez niej by nie powstały a jako, że sama Samotnia się zmieniła już podobne nie powstaną.

Wernisaż wystawy fotografii odbędzie się 28 czerwca 2024 (piątek) o godzinie 18:00 w galerii działu Zawodzie MDK przy ulicy Marcinkowskiego 13a w Katowicach. Wstęp wolny.

Skip to content